Reference:

Foto - Vize

Foto - Vize 2011

Ve fotografické soutěži na téma "emoce" pořádané společností Canon a prodejcem fotografické techniky FotoŠkoda se mi podařilo umístit na  třetím místě. Soutěž jsem obeslal fotografií ze série pod názvem "Pocta Václavu Havlovi", kterou jsem pořídil v nočních hodinách na Václavském náměstí a to konkrétně 23. prosince 2011.

Výstava vítězných fotografií soutěže Foto-Vize 2011 a pražské akce Canon ZOOM 2012, proběhla v Centru FotoŠkoda od 2. do 14. července 2012.

Fotografie ze série Pocta Václavu Havlovi si můžete prohlédnout ve fotogalerii ZDE.

 Foto - Vize 2013

Ve fotografické soutěži na téma "Zajímavě posunuté barvy" jsem opět skončil na třetím místě s fotografií pod názvem "Noční romantika na laguně". 

Přímo u Karlova mostu na vltavské laguně u klubu Lávka se konal festival Lávka River Stage. Z celého festivalu mě nejvíce zaujal zajímavě nasvícený objekt umístěný na hladině Vltavy a akrobacie na laně v podání Kristýny Vlčkové za hudebního doprovodu String Ladies ( A.Vivaldi – Čtvero ročních dob – Léto) Fotografie byly pořízeny z mostu, viz odkaz na mojí fotogalerii na Zoneramě.


Praha fotografická

V soutěži pořádané Svazem českých fotografů v kategorii Kronika hlavního města jsem skončil na třetím místě za sérii fotografií Phalanx Bamboo.  V mojí fotogalerii na webu jsou barevné fotografie, do soutěže jsem zaslal černobílé foto pouličního divadla. Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 12. července 2012 v 17 hodin na Staroměstské radnici v Praze.

Výstava byla skvělá, jelikož garantem kvality vystavených děl bylo složení poroty, která pracovala v obsazení: Tomáš Bican, fotograf,  Dana Bleyová, akademická malířka a grafička - předsedkyně poroty,  Ondřej Čihař, Et Netera, Karel Kuklík, fotograf, PhDr. Věra Matějů, Svaz českých fotografů, Ing. Marcela Řezníčková, Foma Bohemia, Milan Sedláček, Nipos Artama, Mgr. Jaroslav Šimon, Magistrát hlavního města Prahy, Ĺubomír Schmida, Zväz slovenských fotografov, Ing.Ondřej Typolt, Olympus, doc. Ing.Jiří Všetečka, fotograf, Olina Zlámalíková, FotoVideo. Udělila ceny, které do soutěže věnovaly firmy Nikon, Centrum FotoŠkoda,Pentax, Et Netera, Fast a ExcelFoto, v hlavních - Krása Prahy a její proměny, Lidé v Praze, Problémy Prahy, Kronika hlavního města - i speciálních kategoriích - Příroda a Praha, Současná podoba Vršovic - dále Cenu Olympus, Cenu Foma Bohemia pro nejlepší černobílou fotografi, Cenu FotoVideo, Ceny Svazu českých fotografů a Zvazu slovenských fotografov a také čestná uznání. Všechna ocenění byla předána při vernisáži výstavy 12.7.2012 v Brožíkově síni Staroměstské radnice za přítomnosti primátora hlavního města.

 Od 12.7. 2012 ve Staroměstské radnici byly prezentovány dvě podoby Prahy v rozmezí půl století. Souběžně s výstavou Praha fotografická (Křížová chodba a Rytířský sál) proběhla  výstava profesionálního fotografa  Jovana Dezorta Praha a lidé před 50 lety (Románsko-gotické prostory v podzemí).

 Diváci zhlédli pojetí krásy Prahy, jejích proměn, problémů, událostí v minulém roce, jak je představily jednotlivé kategorie soutěže Praha fotografická. Mohli porovnat, co fotografové Prahy považují za krásné a co za problematické. Výstava jim nabídla kauzu Dolíček a pražskou Bohemians, situaci pražských nádraží, boj přírody v Praze o přežití či zajímavosti jednotlivých městských částí, především Prahy 1. Mohli si připomenout masopustní reje, pouliční divadlo i atmosféru v Praze po smrti Václava Havla. Kaleidoskop skládající současnou podobu naší metropole zahrnoval 324 fotografií, to nejlepší z  1045 fotografií přihlášených do soutěže letošními 109 účastníky. Vystavovalo 84 z nich. Jejich pracemi se mohli diváci nechat inspirovat, protože soutěž byla otevřena všem profesionálním i amatérským fotografům Prahy, ale i jejím zahraničním návštěvníkům a turistům.

 Spolu s tím si na fotografiích Jovana Dezorta, kdysi fotoreportéra ČTK, pak časopisu Vlasta  a spolupracovníka dalších novin a časopisů, si mohli přiblížit – ti starší si připomněli – atmosféru Prahy před půl stoletím. Záběry úsměvně i vážně ukazovaly, jak se tenkrát žilo.

 Aby výstavní prostor byl plně využit a výstavy získaly třetí rozměr, doplňovala je ještě prezentace Naslepo nevidomé sochařky Marianny Machalové -Jánošíkové, kterou v rámci propagace umělecké tvorby nevidomých pořádalo sdružení pro podporu nejen nevidomých Okamžik.

Závěrem, výstavu osobně hodnotím velmi kladně, jelikož loňská Praha fotografická mne právě zaujala natolik, že jsem se rozhodl obeslat letošní soutěž vlastními fotografiemi. Bohužel na vernisáži  nebyl přítomen pro nemoc fenomenální fotograf Prahy, doc. Ing.Jiří Všetečka, snad příště.

Koktejl kultur

Dne 22.6.2012 byli na základě hlasování poroty vyhlášeni vítězové  celostátního kola fotografické soutěže Koktejl kultur.

Porota hlasovala ve složení:

  • Josef Středa, fotograf
  • David Kumermann, fotograf
  • Garik Avanesian, fotograf
  • Sabe A. Soe, ředitelka Barmského centra Praha
  • Tereza Blahoutová, koordinátorka projektu Media4us

Vítěznými snímky se staly:

          1. místo: Setkání dvou světů, autor: Vítězslav Říha
        2. místo: Babička - U splavu - Hrdý táta (série) - autor: Martin Holík
        3. místo: Bubliny - autor: Jan Dítko

Mojí fotografii Setkání dvou světů naleznete ve fotogalerii pouličního divadla a to konkrétně Enano (závěrečná černobílá fotografie v sérii) ZDE

Všechny soutěžní fotografie s České republiky si můžete prohlédnout ZDE

Vítězové celostátní soutěže postoupili do mezinárodní fotosoutěže vyhlášené v rámci projektu Media4us ve všech projektových zemích (Německu, Velké Británii, Švédsku, Nizozemí, Maďarsku, Belgii, Itálii a ČR).

Vernisáž výstavy soutěžních fotografií celostátního kola se konala 24. září 2012 od 18 do 20 hodin v restauraci Mlsná kavka, Sokolovská 327/29, Praha 8. Bohužel již soutěžní fotografie v dotyčné restauraci nejsou vystaveny.

Z každé země byly do mezinárodního kola soutěže zařazeny 3 vítězné snímky. Národní pětičlenné poroty následně hlasovaly - přidělovaly body fotkám, které se jim nejvíce líbily, vč. slovního zdůvodnění.

Soutěžní fotografie najdete ZDE. Nakonec máme 4 vítěze:

 1. místo : foto č. 15 (Německo) s 18 získanými body

 2. místo: foto č. 2 (Maďarsko) se 13 získanými body

 3. místo: foto č. 6 (ČR) s 11 získanými body

 3. místo: foto č. 13 (Nizozemí) s 11 získanými body

Stalo se neuvěřitelné, jelikož jsem se umístil v mezinárodní soutěži na třetím místě, zúčastním se na slavnostním vyhlašování vítězů na konferenci Tuning into Diversity v Utrechtu v roce 2013.

Winston Econ Art 2013

V pátém ročníku soutěže kreativity na VŠE se mi podařilo vyhrát ve fotografii dvě kategorie a to konkrétně:

  • Světlo, tma a odlesky
  • Okno do duše

Velmi děkuji za krásný zážitek všem organizátorům galavečera, konkrétně bych vyzdvihl níže uvedená jména:

doc. Ing. Stanislav Horný, CSc

Kristýna Horná, DiS.

Záznam ze slavnostního galavečera můžete zhlédnout na videoserveru VŠE.

 Reference:

Foto - Vize

Praha fotografická

Koktejl kultur

Winston Econ Art

Kontakt

Vítězslav Říha
Mobil: + 420 608 512 544

TOPlist